$970.88 / Piece
Pack: Box
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
PackBox| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 0.5 HP | 56 | $ / Piece Pack: Box | ||
| 0.5 HP | 48YZ | $ / Piece Pack: Box |
Leeson 115V 1-Phase Resilient Base Mount Drip proof Enclosure Counter-Clockwise AC Motor
Leeson 115V 1-Phase Resilient Base Mount Drip proof Enclosure Counter-Clockwise AC Motor. Various voltages and mounting types available, Single and three phase fan duty motors, Rigid base, resilient base, pedestal base, belly band mount and extended thru-bolt mount types, Drip-Proof, TEFC, TEAO and DPAO designs, General purpose duty
Applications
- Ideally suited for a variety of fan applications requiring the motor to either be mounted in or out of the air stream for proper ventilation. Some motors have an epoxy finish
Features
- Various voltages and mounting types available
- Single and three phase fan duty motors
- Rigid base, resilient base, pedestal base, belly band mount and extended thru-bolt mount types
- Drip-Proof, TEFC, TEAO and DPAO designs
- General purpose duty
- Agricultural duty
- Ball bearings
- Full Load Ampere: 8.4A, 4.5A
- HP Rating: 1/2 HP, 1/6 HP
- Power Rating: 0.37kW, 0.13kW
- Service Factor: 1.25, 5.1
- Speed Rating: 1800/1200 rpm
- Torque Rating: 24 oz-ft (Full Load)
General Information
| Item Name | AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Net Weight | 30 lb |
| Type | SD |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Frame Type | 56 |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | M |
| Mounting Type | Resilient Base |
| Rotation | Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Torque Rating | 24 oz-ft |
| Speed Rating | 1800 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 8.4 A |
| HP Rating | 0.5 HP |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 5.1 |
| Voltage Rating | 115 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 11.85 Inch L x 6.5 Inch W x 6.71 Inch H |
| Frame Size | 56 |
| Number of Poles | 4, 6 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 1.91 Inch |
| Weight | 30 lb |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
| Temperature Rating | 40 °C |