$1,273.97 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 3 HP | 3600 rpm | $ / each | ||
| 3 HP | 1800 rpm | $ / Piece |
Leeson 460V 3-Phase Resilient Base Mount Drip proof Enclosure Reversible AC Motor
Leeson 460V 3-Phase Resilient Base Mount Drip proof Enclosure Reversible AC Motor
Features
01-year warranty on general purpose motors 3-year warranty on Premium efficient motors Continuous duty Double shielded ball bearings Durable rolled steel construction Meets or exceeds NEMA service factors NEMA design B performance Thermally protected ratings Full Load Ampere: 8.6A at 230V, 4.3A at 460V Torque Rating: 9 lb-ft (Full Load), 35.7 lb-ft (Break Down), 29 lb-ft (Pull Up), 30 lb-ft (Locked Rotor) Voltage Rating: 230/460V
General Information
| Item Name | AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Type | TD |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Net Weight | 50 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Frame Type | 56HZ |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | J |
| Mounting Type | Resilient Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 82.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 80% |
| Overload Protector | Automatic |
| 3/4 Load Efficiency | 83% |
| Torque Rating | 9 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 8.6 A |
| Full Load Power Factor | 79% |
| 1/2 Load Power Factor | 58.2% |
| HP Rating | 3 HP |
| Locked Rotor Ampere | 62 A |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 69.3% |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 14.19 Inch L x 6.76 Inch H |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 0.875 Inch |
| Shaft Length | 2.38 Inch |
| Weight | 50 lb |
| Frame Size | 56 |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
| Temperature Rating | 40 °C |