$876.32 / each
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 0.333 HP | 1500 rpm | $ / each | ||
| 1 HP | 1500 rpm | $ / each | ||
| 0.5 HP | 1500 rpm | $ / each | ||
| 1 HP | 3000 rpm | $ / each |
Leeson 440V 3-Phase Round, C-Face Less Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible AC Motor
Leeson 440V 3-Phase Round, C-Face Less Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible AC Motor
Features
01-year warranty on general purpose motors 3-year warranty on Premium efficient motors Continuous duty Double shielded ball bearings Durable rolled steel construction Meets or exceeds NEMA service factors NEMA design B performance Thermally protected ratings Full Load Ampere: 4.2A at 220V, 2.4A at 380V Torque Rating: 1.8 lb-ft (Full Load), 7 lb-ft (Break Down), 5.4 lb-ft (Pull Up), 5.8 lb-ft (Locked Rotor) Voltage Rating: 220/380/440V
General Information
| Item Name | AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Certified |
| Net Weight | 25 lb |
| Type | TF |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 56C |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | M |
| Mounting Type | Round, C-Face Less Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line |
Performance Details
| Speed Rating | 3000 rpm |
| Full Load Efficiency | 71% |
| 1/2 Load Efficiency | 59.2% |
| Overload Protector | No |
| 3/4 Load Efficiency | 70% |
| Torque Rating | 1.8 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 |
| Full Load Ampere | 4.2 A |
| Full Load Power Factor | 67% |
| 1/2 Load Power Factor | 51.4% |
| HP Rating | 1 HP |
| Locked Rotor Ampere | 14 A |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 62.2% |
| Voltage Rating | 440 V |
Physical Properties
| Dimensions | 11.31 Inch L |
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Length | 1.94 Inch |
| Weight | 25 lb |
| Frame Size | 56 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
| Temperature Rating | 40 °C |