$264.18 - $702.31
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.5 HP | $ / each |
Leeson 220V 1-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Selective Counter-Clockwise AC Motor. Temperature Rating: 40 °C Ambient, Voltage Rating: 110/220V - Leeson 220V 1-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Selective Counter-Clockwise AC Motor
Features
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Voltage Rating: 110/220V
General Information
| Item Name | AC Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1500 rpm |
| Overload Protector | Manual |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Phase | 1-Phase |
| Voltage Rating | 220 V |
Physical Properties
| Frame Size | 56 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 0.63 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |