$979.55 / each
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.333 HP | $ / each | ||
| 0.5 HP | $ / each | ||
| 1 HP | $ / each |
Leeson 220V 1-Phase Round, C-Face Less Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Selective Counter-Clockwise AC Motor
Leeson 220V 1-Phase Round, C-Face Less Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Selective Counter-Clockwise AC Motor. Temperature Rating: 40 deg C Ambient, Voltage Rating: 110/220V
Features
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Voltage Rating: 110/220V
- Full Load Ampere: 6.4A at 110V, 3.2A at 220V
- Torque Rating: 19.3 oz-ft (Full Load), 57.3 oz-ft (Break Down), 56.72 oz-ft (Pull Up), 73.46 oz-ft (Locked Rotor)
General Information
| Item Name | AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL File No E49747 Listed, CSA File No LR2025 Certified |
| Net Weight | 22 lb |
| Type | CF |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 56C |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | L |
| Mounting Type | Round, C-Face Less Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 65.3% |
| 1/2 Load Efficiency | 53.4% |
| Overload Protector | Manual |
| 3/4 Load Efficiency | 61.3% |
| Torque Rating | 19.3 oz-ft |
| Speed Rating | 1500 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 |
| Full Load Ampere | 6.4 A |
| Full Load Power Factor | 60.5% |
| 1/2 Load Power Factor | 39.1% |
| HP Rating | 0.333 HP |
| Locked Rotor Ampere | 14.9 A |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1 |
| 3/4 Load Power Factor | 48.6% |
| Voltage Rating | 220 V |
Physical Properties
| Dimensions | 11.04 Inch L x 8.13 Inch H |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Length | 1.94 |
| Weight | 22 lb |
| Frame Size | 56 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
| Temperature Rating | 40 °C |