$2,060.64 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Leeson Washguard® 380V 3-Phase C-Face with Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible AC Motor
Leeson 380V 3-Phase C-Face with Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible AC Motor. USDA-approved epoxy painted motors, 3-year warranty on encapsulated and Premium efficient models, Wash-down brakemotors and pump motors available, Stainless steel motors, Encapsulated stainless steel motors available
Features
- USDA-approved epoxy painted motors
- 3-year warranty on encapsulated and Premium efficient models
- Wash-down brakemotors and pump motors available
- Stainless steel motors
- Encapsulated stainless steel motors available
- NEMA and IEC flange motors
- Three phase, single phase and DC wash-down duty motors
- AC and DC wash-down gearmotors
- Rigid base and C face mount types
- BISSC approved designs
- Double lip contact seals and v-ring seals used for shaft seals
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Voltage Rating: 208 - 230/460V, 190/380V
- Full Load Ampere: 2.9 - 2.6A at 208 - 230V, 1.3A at 460V, 2.4/1.2A at 190/380V
- Torque Rating: 24.3 oz-ft (Full Load), 76.3 oz-ft (Break Down), 41 oz-ft (Pull Up) 62 oz-ft (Locked Rotor)
Applications
- Designed To Meet The Demanding Wash down Conditions That You May Find In Food Processing Plants, Chemical Processing, Pharmaceutical Plants And The Beverage And Brewing Industries
General Information
| Item Name | AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Type | CF |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Certified |
| Net Weight | 44 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Stainless Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 143TC |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | J |
| Mounting Type | C-Face with Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
| Seal Type | Viton® |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
| Full Load Efficiency | 80% |
| 1/2 Load Efficiency | 68% |
| 3/4 Load Efficiency | 79.4% |
| Torque Rating | 24.3 oz-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 2.9 A |
| Full Load Power Factor | 89.5% |
| 1/2 Load Power Factor | 82.7% |
| HP Rating | 1 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 84.5% |
Physical Properties
| Dimensions | 13.62 Inch L x 6.77 Inch H |
| Frame Size | 143 |
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Diameter | 0.875 Inch |
| Shaft Length | 2.12 Inch |
| Weight | 44 lb |
Environmental Condition
| Degree of Protection | IP55 |
Documents
No Documents Found