$1,833.10 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Leeson Washguard® 3-Phase C-Face with Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible AC Premium Efficient Motor
Leeson 3-Phase C-Face with Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible AC Motor. USDA-approved epoxy painted motors, 3-year warranty on encapsulated and Premium efficient models, Wash-down brakemotors and pump motors available, Stainless steel motors, Encapsulated stainless steel motors available
Features
- USDA-approved epoxy painted motors
- 3-year warranty on encapsulated and Premium efficient models
- Wash-down brakemotors and pump motors available
- Stainless steel motors
- Encapsulated stainless steel motors available
- NEMA and IEC flange motors
- Three phase, single phase and DC wash-down duty motors
- AC and DC wash-down gearmotors
- Rigid base and C face mount types
- BISSC approved designs
- Double lip contact seals and v-ring seals used for shaft seals
- Full Load Ampere: 7.8A at 230V, 3.9A at 460V
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Torque Rating: 8.9 lb-ft (Full Load), 36 lb-ft (Break Down), 21 lb-ft (Pull Up) 22.5 lb-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 208 - 230/460V
Applications
- Designed To Meet The Demanding Wash down Conditions That You May Find In Food Processing Plants, Chemical Processing, Pharmaceutical Plants And The Beverage And Brewing Industries
General Information
| Item Name | AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Certified |
| Net Weight | 79 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Stainless Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 182TC |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | K |
| Mounting Type | C-Face with Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
| Seal Type | Viton® |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 89.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 87.7% |
| 3/4 Load Efficiency | 89.6% |
| Torque Rating | 8.9 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 7.8 A |
| Full Load Power Factor | 80.5% |
| 1/2 Load Power Factor | 62.7% |
| HP Rating | 3 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 73.8% |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 14.47 Inch L x 10.36 Inch H |
| Frame Size | 182 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 1.625 Inch |
| Shaft Length | 2.9 Inch |
| Weight | 79 lb |
Environmental Condition
| Degree of Protection | IP55 |
Documents
No Documents Found