$1,171.81 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Leeson 460V 3-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible AC Motor. Durable rolled steel construction, NEMA design B performance, Meets or exceeds NEMA service factors, Double shielded ball bearings, Continuous duty - Leeson 460V 3-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible AC Motor
Features
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Continuous duty
- Thermally protected ratings
- 1-year warranty on general purpose motors
- 3-year warranty on Premium efficient motors
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Voltage Rating: 208 - 230/460V
- Full Load Ampere: 6 - 5.8A at 208 - 230V, 2.9A at 460V, 6.8/3.4A at 190/380V
- Torque Rating: 6 lb-ft (Full Load), 28.8 lb-ft (Break Down), 24.6 lb-ft (Pull Up), 24.6 lb-ft (Locked Rotor)
Applications
- For Use Where Exposure To Water, Dust And Corrosives Exists. Ideally Suited For Use On Pumps, Compressors, Fans, Blowers, Conveyors, Machine Tools And Other Industrial Applications
General Information
| Item Name | AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Net Weight | 43 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 56C |
| KVA Code | L |
| Start Method | Across The Line |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 86.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 83.5% |
| 3/4 Load Efficiency | 85.5% |
| Torque Rating | 6 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 6.8 A |
| Full Load Power Factor | 75.6% |
| 1/2 Load Power Factor | 52% |
| HP Rating | 2 HP |
| Locked Rotor Ampere | 26.58 A |
| Service Factor | 1.25 |
| 3/4 Load Power Factor | 64% |
Physical Properties
| Dimensions | 13.82 Inch L x 7.3 Inch H |
| Frame Size | 56 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 1.94 Inch |
| Weight | 43 lb |