$1,407.18 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Leeson RE-115 Series CF AC Motor, 1/2 Load Efficiency: 71%, 1/2 Load Power Factor: 71.8%, 3/4 Load Efficiency: 72.9%, 3/4 Load Power Factor: 81.7%, Ball Bearing, Rolled Steel, 13.31 Inch L x 6.72 Inch H, Continuous Duty, Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure, Standard Painted, 56HC Frame, 60 Hz, 20A at 115V, 11.4 - 10A at 208 - 230V Full Load, Full Load Efficiency: 73%, Full Load Power Factor: 87%, 2 HP, Class F Insulation, KVA Code: J, 64.4A Locked Rotor, Rigid Base Mount, 2 Pole, Overload Protector: Manual, 1-Phase, 1.49kW, Selective Counter-Clockwise Rotation, Service Factor: 1, 0.625 Inch Shaft Dia, 1.94 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 3600 rpm, Start Method: Across The Line, 40 °C, Thermal Protection: Yes, 7.8 lb-ft (Break Down), 7 lb-ft (Pull Up), 7.5 lb-ft (Locked Rotor), 115/208 - 230V, 46 lb Weight - Leeson 115878 AC Motor, 2 HP, 3600 rpm, 115/208 - 230V, 56HC Frame, TEFC, Rigid Base Mount
Features
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Continuous duty
- Thermally protected ratings
- 1-year warranty on general purpose motors
- 3-year warranty on Premium efficient motors
- Full Load Ampere: 20A at 115V, 11.4 - 10A at 208 - 230V
- Torque Rating: 7.8 lb-ft (Break Down), 7 lb-ft (Pull Up), 7.5 lb-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 115/208 - 230V
Applications
- For Use Where Water And Dust Exposure Is Minimal. Ideally Suited For Use On Pumps, Compressors, Blowers, Fans And Other Standard Industrial Applications
General Information
| Item Name | AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Type | CF |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 56HC |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | J |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
| Full Load Efficiency | 73% |
| 1/2 Load Efficiency | 71% |
| Overload Protector | Manual |
| 3/4 Load Efficiency | 72.9% |
| Torque Rating | 7 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 20 A |
| Full Load Power Factor | 87% |
| 1/2 Load Power Factor | 71.8% |
| HP Rating | 2 HP |
| Locked Rotor Ampere | 64.4 A |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1 |
| 3/4 Load Power Factor | 81.7% |
| Voltage Rating | 230 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 13.31 Inch L x 6.72 Inch H |
| Frame Size | 56 |
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 1.94 Inch |
| Weight | 46 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |