$398.08 / each
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Leeson RE-1136 Series CF AC Motor, 1/2 Load Efficiency: 66.1%, 1/2 Load Power Factor: 62.7%, 3/4 Load Efficiency: 70.5%, 3/4 Load Power Factor: 73.5%, Ball Bearing, Rolled Steel, 12.31 Inch L x 6.77 Inch H, Continuous Duty, Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure, Standard Painted, 56 Frame, 60 Hz, 15A at 115V, 7.5A at 230V Full Load, Full Load Efficiency: 72%, Full Load Power Factor: 80%, 1-1/2 HP, Class B Insulation, KVA Code: H, 46A Locked Rotor, Rigid Base Mount, 2 Pole, Overload Protector: Manual, 1-Phase, Selective Clockwise Rotation, Service Factor: 1, 0.625 Inch Shaft Dia, 1.94 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 3600 rpm, Start Method: Across The Line, 40 °C, Thermal Protection: Yes, 2.25 lb-ft (Full Load), 5.6 lb-ft (Break Down), 5.3 lb-ft (Pull Up), 5.5 lb-ft (Locked Rotor), 115/230V, 37 lb Weight - Leeson 113627 AC Motor, 1-1/2 HP, 3600 rpm, 115/230V, 56 Frame, TEFC, Rigid Base Mount
Features
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Continuous duty
- Thermally protected ratings
- 1-year warranty on general purpose motors
- 3-year warranty on Premium efficient motors
- Full Load Ampere: 15A at 115V, 7.5A at 230V
- Torque Rating: 2.25 lb-ft (Full Load), 5.6 lb-ft (Break Down), 5.3 lb-ft (Pull Up), 5.5 lb-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 115/230V
Applications
- Table Saw Motor, Replaces Delta Motor 62-042
General Information
| Item Name | AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Type | CF |
| Standards | CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 56 |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | H |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Selective Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
| Full Load Efficiency | 72% |
| 1/2 Load Efficiency | 66.1% |
| Overload Protector | Manual |
| 3/4 Load Efficiency | 70.5% |
| Torque Rating | 2.25 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 15 A |
| Full Load Power Factor | 80% |
| 1/2 Load Power Factor | 62.7% |
| HP Rating | 1.5 HP |
| Locked Rotor Ampere | 46 A |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1 |
| 3/4 Load Power Factor | 73.5% |
| Voltage Rating | 230 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 12.31 Inch L x 6.77 Inch H |
| Frame Size | 56 |
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 1.94 Inch |
| Weight | 37 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |