$178.99 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 3.3 A | 0.125 HP | 2.5 Inch | $ / Piece | ||
| 1.4 A | 0.04 HP | 2.5 Inch | $ / Piece | ||
| 3.6 A | 0.1 HP | 2.75 Inch | $ / Piece | ||
| 1.5 A | 0.08 HP | 2.5 Inch | $ / Piece | ||
| 1.6 A | 0.06 HP | 2.375 Inch | $ / Piece | ||
| 2.7 A | 0.06 HP | 2.375 Inch | $ / Piece |
Fasco Shaded Pole 5 Inch Dia Ventilator And Unit Heater Motor. - Fasco Shaded Pole 5 Inch Dia Ventilator And Unit Heater Motor, Open Ventilated Enclosure, Horizontal Shaft, 115V.
Features
- 1 speed
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5 Inch Dia Ventilator and Unit Heater Motor |
| Series | FA115VOVSP5IDVAUHM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Rotation | Clockwise |
| Enclosure Type | Open |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1050 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 3.3 A |
| HP Rating | 0.125 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Dimensions | 3.5 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Shaft Length | 2.5 Inch |
Documents
No Documents Found