$230.06 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 0.05 HP | Counter-Clockwise | $ / Piece | ||
| 0.06 HP | Clockwise | $ / Piece | ||
| 0.05 HP | Clockwise | $ / Piece | ||
| 0.06 HP | Counter-Clockwise | $ / Piece | ||
| 0.1 HP | Clockwise | $ / Piece |
Fasco 115/208 - 230V Open Vented Shaded Pole 5 Inch Dia Motor - Fasco 115/208 - 230V 1 Speed Open Vented Shaded Pole 5 Inch Dia Motor
Features
- Voltage Rating: 115/208 - 230V
- Full load ampere: 5 - 2.5A
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5 Inch Dia Motor |
| Series | FA115/208-230VOVSP5IDM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Rotation | Clockwise |
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1050 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 2.2 A |
| HP Rating | 0.1 HP |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 4.625 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.375 Inch |
| Shaft Length | 3.125 Inch |
Documents
No Documents Found