$516.41 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.16 HP | 1550 rpm | Clockwise Shaft End | $ / Piece | ||
| 0.1 HP | 1050 rpm | Reversible | $ / Piece | ||
| 0.125 HP | 1550 rpm | Clockwise Shaft End | $ / Piece | ||
| 0.16 HP | 1050 rpm | Clockwise Shaft End | $ / Piece |
Fasco 115V Open Vented 5 Inch Dia Fan Coil Air-Conditioning and Heating Unit Motor - Fasco 115V Open Vented 5 Inch Dia Fan Coil Air-Conditioning and Heating Unit Motor
Features
- 4 Speed
- Full load ampere: 2.2 - 1.4 - 1 - 0.7A
- HP rating: 1/10 - 1/15 - 1/25 - 1/40 HP
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5 Inch Dia Fan Coil Air-Conditioning and Heating Unit Motor |
| Series | FA115VOV5IDFCA-CAHUM |
Design & Construction
| Rotation | Reversible |
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor |
Performance Details
| Speed Rating | 1050 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 0.7 A |
| HP Rating | 0.1 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Dimensions | 3.25 Inch L |
| Shaft Length | 8.5 Inch |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
Documents
No Documents Found