$291.35 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Fasco 208 - 230V Open Vented Shaded Pole 5 Inch Dia Fan Coil Air-Conditioning and Heating Unit Motor - Fasco 208 - 230V 3 Speed Open Vented Shaded Pole 5 Inch Dia Fan Coil Air-Conditioning and Heating Unit Motor
Features
- Full load ampere: 1.2 - 0.5 - 0.4A
- HP rating: 1/15 - 1/35 - 1/50 HP
- Voltage Rating: 208 - 230V
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5 Inch Dia Fan Coil Air-Conditioning and Heating Unit Motor |
| Series | FA208-230VOVSP5IDFCA-CAHUM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Clockwise Shaft End |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1050 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 0.5 A |
| HP Rating | 0.06 HP |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 2.625 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Shaft Length | 9.25 Inch |
Documents
No Documents Found