$283.50 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1.8 A | 0.125 HP | $ / Piece | ||
| 1.3 A | 0.1 HP | $ / Piece | ||
| 2.2 A | 0.16 HP | $ / Piece |
Fasco 230V Open Vented Shaded Pole 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor - Fasco 230V Open Vented Shaded Pole 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor
Features
- 2 Speed
- Full load ampere: 3.1 - 2.2A
- HP rating: 1/6 - 1/8 HP
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor |
| Series | FA230VOVSP5IDDDBM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1050 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 2.2 A |
| HP Rating | 0.16 HP |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 4 Inch L |
| Shaft Length | 3.5 Inch |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
Documents
No Documents Found