$456.67 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 0.5 HP | 1050 rpm | $ / Piece | ||
| 0.25 HP | 1050 rpm | $ / Piece | ||
| 0.2 HP | 925 rpm | $ / Piece |
Fasco 230V Open Vented 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor - Fasco 230V Open Vented 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor
Features
- 1 Speed
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor |
| Series | FA230VOV5IDDDBM |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor |
Performance Details
| Speed Rating | 925 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 2.3 A |
| HP Rating | 0.2 HP |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 3.875 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
Documents
No Documents Found