$186.29 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 5.1 A | 0.125 HP | 2.25 Inch | $ / Piece | ||
| 4.7 A | 0.2 HP | 4.125 Inch | $ / Piece | ||
| 3.7 A | 0.16 HP | 4.5 Inch | $ / Piece | ||
| 3.8 A | 0.16 HP | 3.5 Inch | $ / Piece | ||
| 4.5 A | 0.125 HP | 4 Inch | $ / Piece | ||
| 1.7 A | 0.1 HP | 3.625 Inch | $ / Piece |
Fasco 115V Open Vented Shaded Pole 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor - Fasco 115V Open Vented Shaded Pole 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor
Features
- 3 Speed
- Full load ampere: 6.7 - 5.3 - 4.7A
- HP rating: 1/5 - 1/6 - 1/7 HP
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor |
| Series | FA115VOVSP5IDDDBM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Rotation | Clockwise |
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1050 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 4.7 A |
| HP Rating | 0.2 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Dimensions | 3.875 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Shaft Length | 4.125 Inch |
Documents
No Documents Found