$310.95 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
General Information
| Item Name | 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor |
Design & Construction
| Rotation | Counter-Clockwise |
Performance Details
| Speed Rating | 1050 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 1.7 A |
| HP Rating | 0.1 HP |
Physical Properties
| Dimensions | 2.625 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.375 Inch |
| Shaft Length | 3.625 Inch |
Documents
No Documents Found