$167.58 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 0.25 HP | 1075 rpm | $ / Piece | ||
| 0.2 HP | 1080 rpm | $ / Piece | ||
| 0.1 HP | 1100 rpm | $ / Piece |
Fasco 5 Inch Dia Condenser Fan And Head Pump Motor. - Fasco 5 Inch Dia Condenser Fan And Head Pump Motor, Ball Bearing, "Cap Can" Construction, Totally Enclosed Enclosure, Clockwise Lead End Rotation, Horizontal Shaft, Start Method: Permanent Split Capacitor, 208 - 230V.
Features
- 1 speed
- Voltage Rating: 208 - 230V
General Information
| Item Name | 5 Inch Dia Condenser Fan and Head Pump Motor |
| Series | FA208-230VTE5IDCFAHPM |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Cap Can Construction |
| Enclosure Type | Totally Enclosed |
| Rotation | Clockwise Lead End |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor |
Performance Details
| Speed Rating | 1080 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 1.6 A |
| HP Rating | 0.2 HP |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 6.51 Inch L |
Documents
No Documents Found