$231.05 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.33 HP | $ / Piece | ||
| 0.5 HP | $ / Piece | ||
| 0.125 HP | $ / Piece |
Fasco 5.6 Inch Dia Window Air Conditioner Motor. - Fasco 5.6 Inch Dia Window Air Conditioner Motor, Sleeve Bearing, Open Ventilated Enclosure, 48 Frame, Dual Shaft Rotation, 0.5 Inch Shaft Dia, Horizontal Shaft, 1075 rpm, Start Method: Permanent Split Capacitor, 115V.
Features
- 3 speeds
- Full load ampere: 6.9 - 4.8 - 3.8A
- HP rating: 1/3 - 1/4 - 1/6 HP
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5.6 Inch Dia Window Air Conditioner Motor |
| Series | FA115VOV5.6IDWACM |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Clockwise Shaft End |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor |
Performance Details
| Speed Rating | 1075 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 3.8 A |
| HP Rating | 0.33 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Dimensions | 4.25 Inch L |
| Shaft Length | 8.5 Inch |
| Frame Size | 48 |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
Documents
No Documents Found