$560.57 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.33 HP | $ / Piece | ||
| 0.5 HP | $ / Piece |
Fasco 115V Totally Enclosed 5.6 Inch Dia Pedestal Fan Motor - Fasco 115V 2 Speed Totally Enclosed 5.6 Inch Dia Pedestal Fan Motor
Features
- Full load ampere: 4 - 3.5A
- HP rating: 1/3 - 1/8 HP
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5.6 Inch Dia Pedestal Fan Motor |
| Series | FA115VTE5.6IDPFM |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Totally Enclosed |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor |
Performance Details
| Speed Rating | 1100 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 3.5 A |
| HP Rating | 0.33 HP |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Dimensions | 6 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Shaft Length | 3.5 Inch |
| Frame Size | 48 |
Documents
No Documents Found