$420.90 - $755.12
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.5 Inch | $ / Piece |
Fasco Horizontal Shaft 5.6 Inch Dia Motor. - Fasco 5.6 Inch Dia Motor, Ball Bearing, 6.5 Inch L, Open Ventilated Enclosure, 50/60 Hz, 4.6/2.3A Full Load, 1 - 3/4 HP, Clockwise Rotation, Horizontal Shaft, 1125/950 rpm, Start Method: Permanent Split Capacitor, 208 - 230/460V, 200/380 - 415V.
Features
- 1 speed
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Full load ampere: 4.6/2.3A
- HP Rating: 1 - 3/4 HP
- Speed Rating: 1125/950 rpm
- Voltage Rating: 208 - 230/460V, 200/380 - 415V
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5.6 Inch Dia Motor |
| Series | FA208-230/460V200/380-415VOV5.6IDM |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor |
Performance Details
| Speed Rating | 950 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Full Load Ampere | 4.6 A |
| HP Rating | 1 HP |
| Voltage Rating | 415 V |
Physical Properties
| Dimensions | 6.5 Inch L |
Documents
No Documents Found