$300.92 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Fasco D2833 5.6 Inch Dia Direct Drive Fan And Blower Motor. - Fasco D2833 5.6 Inch Dia Direct Drive Fan And Blower Motor, Sleeve Bearing, 5.75 Inch L, Open Ventilated Enclosure, 6.6A Full Load, 1/2 HP, Reversible Rotation, 0.5 Inch Shaft Dia, 5 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 1075 rpm, Start Method: Permanent Split Capacitor, 208 - 230V.
Features
- Voltage Rating: 208 - 230V
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5.6 Inch Dia Direct Drive Fan and Blower Motor |
| Series | FA208-230VOV5.6IDDDFABM |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor |
Performance Details
| Speed Rating | 1075 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 6.6 A |
| HP Rating | 0.5 HP |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 5.75 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Shaft Length | 5 Inch |
Documents
No Documents Found