$287.22 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 3.9 A | 0.33 HP | $ / Piece | ||
| 5 A | 0.75 HP | $ / Piece | ||
| 4.8 A | 0.75 HP | $ / Piece | ||
| 1.7 A | 0.16 HP | $ / Piece |
Fasco Open Ventilated 5.6 Inch Dia Direct Drive Blower Motor. - Fasco 5.6 Inch Dia Direct Drive Blower Motor, Sleeve Bearing, Open Ventilated Enclosure, 48 Frame, Reversible Rotation, Horizontal Shaft, 1075 rpm, Start Method: Permanent Split Capacitor, 115V.
Features
- 3 speeds
- Full load ampere: 10.5 - 6.9 - 4.8A
- HP rating: 3/4 - 1/2 - 1/3 HP
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5.6 Inch Dia Direct Drive Blower Motor |
| Series | FA115VOV5.6IDDDBM |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor |
Performance Details
| Speed Rating | 1075 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 4.8 A |
| HP Rating | 0.75 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Dimensions | 5.5 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Shaft Length | 6 Inch |
| Frame Size | 48 |
Documents
No Documents Found