$642.43 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1.9 A | 0.5 HP | 3.5 Inch | $ / Piece | ||
| 1.3 A | 0.33 HP | 6 Inch | $ / Piece | ||
| 1 A | 0.25 HP | 6.5 Inch | $ / Piece | ||
| 2.5 A | 0.75 HP | 4.5 Inch | $ / Piece | ||
| 1.1 A | 0.25 HP | 6 Inch | $ / Piece | ||
| 1.9 A | 0.5 HP | 6 Inch | $ / Piece |
Fasco Horizontal Shaft 5.6 Inch Dia Condenser Fan Motor. - Fasco 5.6 Inch Dia Condenser Fan Motor, Open Ventilated Enclosure, 48 Frame, Reversible Rotation, Horizontal Shaft, Start Method: Permanent Split Capacitor, 460V.
Features
- 1 speed
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5.6 Inch Dia Condenser Fan Motor |
| Series | FA460VOV5.6IDCFM |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor |
Performance Details
| Speed Rating | 1075 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 1.1 A |
| HP Rating | 0.25 HP |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 4.25 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Shaft Length | 6 Inch |
| Frame Size | 48 |
Documents
No Documents Found