$387.90 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.33 HP | $ / Piece | ||
| 0.25 HP | $ / Piece | ||
| 0.5 HP | $ / Piece |
Fasco 208 - 230V 825 RPM Sleeve Bearing Open Vented 1-Speed 5.6 Inch Dia Condenser Fan Motor - Fasco 208 - 230V 825 RPM Sleeve Bearing Open Vented 1-Speed 5.6 Inch Dia Condenser Fan Motor
Features
- Voltage Rating: 208 - 230V
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5.6 Inch Dia Condenser Fan Motor |
| Series | FA208-230V825RPMSBOV1-S5.6IDCFM |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor |
Performance Details
| Speed Rating | 825 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 1.8 A |
| HP Rating | 0.25 HP |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 4.25 Inch L |
| Frame Size | 48 |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Shaft Length | 6 Inch |
Documents
No Documents Found