$538.28 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
General Information
| Item Name | 5.6 Inch Dia Condenser Fan and Direct Drive Blower Motor |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Rotation | Clockwise Shaft End |
Performance Details
| Speed Rating | 1625 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 3.2 A |
| HP Rating | 0.75 HP |
Physical Properties
| Dimensions | 5.25 Inch L |
| Shaft Length | 7 Inch |
Documents
No Documents Found