$372.79 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 3.1 A | 0.1 HP | 0.5 Inch | $ / Piece | ||
| 2.4 A | 0.06 HP | 0.375 Inch | $ / Piece | ||
| 3.6 A | 0.1 HP | 0.375 Inch | $ / Piece | ||
| 2.1 A | 0.06 HP | 0.375 Inch | $ / Piece | ||
| 1.4 A | 0.06 HP | 0.375 Inch | $ / Piece | ||
| 1 A | 0.09 HP | 0.5 Inch | $ / Piece |
Fasco Open Ventilated Shaded Pole 4.4 Inch Dia General Purpose Motor. - Fasco Shaded Pole 4.4 Inch Dia General Purpose Motor, Open Ventilated Enclosure, Horizontal Shaft, 115V.
Features
- 1 speed
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 4.4 Inch Dia General Purpose Motor |
| Series | FA115VOVSP4.4IDGPM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Rotation | Clockwise |
| Enclosure Type | Open |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1500 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 3.5 A |
| HP Rating | 0.1 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Dimensions | 3.375 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.375 Inch |
| Shaft Length | 2.875 Inch |
Documents
No Documents Found