$130.94 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 0.055 HP | 3450 rpm | $ / Piece | ||
| 0.04 HP | 3450 rpm | $ / Piece | ||
| 0.05 HP | 3400 rpm | $ / Piece | ||
| 0.025 HP | 1550 rpm | $ / Piece | ||
| 0.033 HP | 3000 rpm | $ / Piece |
Fasco 1 Speed Ball Bearing 3.3 inch Dia Specific Purpose Blower. - Fasco 1 Speed 3.3 inch Dia Specific Purpose Blower, Ball Bearing, Counter-Clockwise Rotation.
Features
- HP rating: 1/20 HP
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia Specific Purpose Blower |
| Series | FA1SPD3.3BALLCCWSPBLWR |
General Features
| Type | 1 Speed |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Rotation | Counter-Clockwise |
Performance Details
| Speed Rating | 3400 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 1.8 A |
| HP Rating | 0.05 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Documents
No Documents Found