$139.29 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2.1 A | 0.06 HP | 1600 rpm | $ / Piece | ||
| 0.7 A | 0.014 HP | 1500 rpm | $ / Piece | ||
| 1.1 A | 0.025 HP | 1500 rpm | $ / Piece | ||
| 1.2 A | 0.04 HP | 1500 rpm | $ / Piece | ||
| 0.6 A | 0.011 HP | 3000 rpm | $ / Piece | ||
| 1.1 A | 0.033 HP | 3000 rpm | $ / Piece |
Fasco 115V Open Vented 1-Speed Clockwise Rotation Shaded Pole 3.3 Inch Dia General Purpose Motor - Fasco 115V Open Vented 1-Speed Clockwise Rotation Shaded Pole 3.3 Inch Dia General Purpose Motor
Features
- 1 speed
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia General Purpose Motor |
| Series | FA115VOV1-SCRSP3.3IDGPM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 3000 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 0.6 A |
| HP Rating | 0.011 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Dimensions | 2.375 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.25 Inch |
| Shaft Length | 2.25 Inch |
Documents
No Documents Found