$214.10 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.04 HP | 1.3 A | Clockwise | $ / Piece | ||
| 0.05 HP | 0.8 A | Clockwise | $ / Piece | ||
| 0.05 HP | 0.8 A | Counter-Clockwise | $ / Piece |
Fasco Totally Enclosed Shaded Pole 3.3 Inch Dia General Purpose Motor. - Fasco Shaded Pole 3.3 Inch Dia General Purpose Motor, Totally Enclosed Enclosure, 60 Hz, 0.3125 Inch Shaft Dia, Horizontal Shaft, 115/230V.
Features
- 1 speed
- Voltage Rating: 115/230V
- Full load ampere: 1.3 - 0.65A
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia General Purpose Motor |
| Series | FA115/230VTESP3.3IDGPM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Rotation | Clockwise |
| Enclosure Type | Totally Enclosed |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1550 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 1.3 A |
| HP Rating | 0.04 HP |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Dimensions | 3.125 Inch L |
| Shaft Length | 2.5 Inch |
| Shaft Diameter | 0.3125 Inch |
Documents
No Documents Found