$2,507.25 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Fasco 208 - 230V Open Vented 3.3 Inch Dia General Purpose Motor - Fasco 208 - 230V 1 Speed Open Vented 3.3 Inch Dia General Purpose Motor
Features
- Voltage Rating: 208 - 230V
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia General Purpose Motor |
| Series | FA208-230VOV3.3IDGPM |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor |
Performance Details
| Speed Rating | 3000 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 0.8 A |
| HP Rating | 0.1 HP |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 4.25 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.3125 Inch |
| Shaft Length | 3.25 Inch |
Documents
No Documents Found