$164.14 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Fasco D1127 3.3 Inch Dia General Purpose Motor. - Fasco D1127 3.3 Inch Dia General Purpose Motor, Sleeve Bearing, 3.5 Inch L, Open Ventilated Enclosure, 60 Hz, 1.1/0.6A Full Load, 1/12 HP, Reversible Rotation, 0.3125 Inch Shaft Dia, 3 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 1550 rpm, Start Method: Permanent Split Capacitor, 115/230V.
Features
- 1 speed
- Full load ampere: 1.1/0.6A
- Voltage Rating: 115/230V
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia General Purpose Motor |
| Series | FA115/230VOV3.3IDGPM |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor |
Performance Details
| Speed Rating | 1550 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 1.1 A |
| HP Rating | 0.08 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Dimensions | 3.5 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.3125 Inch |
| Shaft Length | 3 Inch |
Documents
No Documents Found