$379.70 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.1 HP | 1075 rpm | Clockwise Shaft End | $ / Piece | ||
| 0.06 HP | 3000 rpm | Counter-Clockwise | $ / Piece | ||
| 0.06 HP | 3000 rpm | Clockwise | $ / Piece |
Fasco 460V Open Vented Shaded Pole 3.3 Inch Dia Flue Exhaust And Draft Booster Blower Motor - Fasco 460V 1 Speed Open Vented Shaded Pole 3.3 Inch Dia Flue Exhaust And Draft Booster Blower Motor
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia Flue Exhaust and Draft Booster Blower Motor |
| Series | FA460VOVSP3.3IDFEADBBM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Rotation | Clockwise |
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Open |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 3000 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 0.6 A |
| HP Rating | 0.06 HP |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Shaft Diameter | 0.25 Inch |
| Shaft Length | 2.5 Inch |
Documents
No Documents Found