$307.99 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.05 HP | 3300 rpm | 2.125 Inch | $ / Piece | ||
| 0.033 HP | 3000 rpm | 2 Inch | $ / Piece | ||
| 0.0303 HP | 3200 rpm | 2.33 Inch | $ / Piece | ||
| 0.04 HP | 3200 rpm | 1.33 Inch | $ / Piece | ||
| 0.033 HP | 3200 rpm | 2.25 Inch | $ / Piece | ||
| 0.033 HP | 3000 rpm | 1.75 Inch | $ / Piece |
Fasco 115V Open Vented Shaded Pole 3.3 Inch Dia Flue Exhaust and Draft Booster Blower Motor - Fasco 115V 1 Speed Open Vented Shaded Pole 3.3 Inch Dia Flue Exhaust and Draft Booster Blower Motor
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia Flue Exhaust and Draft Booster Blower Motor |
| Series | FA115VOVSP3.3IDFEADBBM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Rotation | Clockwise |
| Enclosure Type | Open |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 3000 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 1.5 A |
| HP Rating | 0.033 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Dimensions | 3.5 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.3125 Inch |
| Shaft Length | 2 Inch |
Documents
No Documents Found