$485.92 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Fasco 230V Open Vented 3.3 Inch Dia Flue Exhaust and Draft Booster Blower Motor - Fasco 230V 1 Speed Open Vented 3.3 Inch Dia Flue Exhaust and Draft Booster Blower Motor
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia Flue Exhaust and Draft Booster Blower Motor |
| Series | FA230VOV3.3IDFEADBBM |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor |
Performance Details
| Speed Rating | 3000 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 0.7 A |
| HP Rating | 0.111 HP |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 6.625 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.25 Inch |
| Shaft Length | 3.75 Inch |
Documents
No Documents Found