$368.28 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Fasco D457 3.3 Inch Dia Flue Exhaust And Draft Booster Blower Motor. - Fasco D457 Shaded Pole 3.3 Inch Dia Flue Exhaust And Draft Booster Blower Motor, Ball Bearing, Open Ventilated Enclosure, 60 Hz, 2 - 1A Full Load, 1/15 HP, Counter-Clockwise Rotation, 0.25 Inch Shaft Dia, 2.75 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 3000 rpm, 115/230V.
Features
- 1 speed
- Full load ampere: 2 - 1A
- Voltage Rating: 115/230V
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia Flue Exhaust and Draft Booster Blower Motor |
| Series | FA115/230VOVSP3.3IDFEADBBM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 3000 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 1 A |
| HP Rating | 0.06 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Shaft Diameter | 0.25 Inch |
| Shaft Length | 2.75 Inch |
Documents
No Documents Found