$225.50 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Fasco D222 3.3 Inch Dia Flue Exhaust And Draft Booster Blower Motor. - Fasco D222 Shaded Pole 3.3 Inch Dia Flue Exhaust And Draft Booster Blower Motor, Sleeve Bearing, 2.875 Inch L, Totally Enclosed Enclosure, 60 Hz, 1.6A Full Load, 1/25 HP, Dual Shaft Rotation, 0.3125 Inch Shaft Dia, 2.25 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 1500 rpm, 115V.
Features
- 1 speed
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia Flue Exhaust and Draft Booster Blower Motor |
| Series | FA115VTESP3.3IDFEADBBM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Totally Enclosed |
| Rotation | Clockwise Shaft End |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1500 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 1.6 A |
| HP Rating | 0.04 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Dimensions | 2.875 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.3125 Inch |
| Shaft Length | 2.25 Inch |
Documents
No Documents Found