$421.93 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Fasco D1188 3.3 Inch Dia Flue Exhaust And Draft Booster Blower Motor. - Fasco D1188 Shaded Pole 3.3 Inch Dia Flue Exhaust And Draft Booster Blower Motor, Ball Bearing, 6.625 Inch L, Open Ventilated Enclosure, 1.1 - 0.6A Full Load, 1/15 HP, Clockwise Rotation, 0.3125 Inch Shaft Dia, 2 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 3000 rpm, 208 - 230/460V.
Features
- 1 speed
- Full load ampere: 1.1 - 0.6A
- Voltage Rating: 208 - 230/460V
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia Flue Exhaust and Draft Booster Blower Motor |
| Series | FA208-230/460VOVSP3.3IDFEADBBM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 3000 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 0.6 A |
| HP Rating | 0.06 HP |
| Voltage Rating | 208 V |
Physical Properties
| Dimensions | 6.625 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.3125 Inch |
| Shaft Length | 2 Inch |
Documents
No Documents Found