$208.28 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1500 rpm | 2.375 Inch | $ / Piece | ||
| 1550 rpm | 2.5 Inch | $ / Piece |
Fasco Shaded Pole 3.3 Inch Dia Evaporator Coil And Refrigeration Fan Motor. - Fasco Shaded Pole 3.3 Inch Dia Evaporator Coil And Refrigeration Fan Motor, Sleeve Bearing, Open Ventilated Enclosure, 1/20 HP, Clockwise Rotation, 0.3125 Inch Shaft Dia, Horizontal Shaft, 115V.
Features
- 1 speed
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia Evaporator Coil and Refrigeration Fan Motor |
| Series | FA115VOVSP3.3IDECARFM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1550 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 2.1 A |
| HP Rating | 0.05 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Dimensions | 3.5 Inch L |
| Shaft Length | 2.5 Inch |
| Shaft Diameter | 0.3125 Inch |
Documents
No Documents Found