$473.24 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.75 A | 0.05 HP | 3450 rpm | $ / Piece | ||
| 1.8 A | 0.06 HP | 2600 rpm | $ / Piece | ||
| 0.7 A | 0.04 HP | 3450 rpm | $ / Piece | ||
| 0.7 A | 0.05 HP | 3450 rpm | $ / Piece |
Fasco 1 Speed 3.3 Inch Dia PSC Blower. - Fasco 1 Speed 3.3 Inch Dia PSC Blower, Sleeve Bearing, Clockwise Rotation, 115V.
Features
- HP rating: 1/20 HP
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia Blower |
| Series | FA1SPD3.3SLVCWPSCBLWR |
General Features
| Type | PSC, 1 Speed |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Rotation | Clockwise |
Performance Details
| Speed Rating | 3450 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 0.7 A |
| HP Rating | 0.05 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Documents
No Documents Found