$31.93 - $160.88
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--Products You May Also Like
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 50mL | Clear | $ / each Pack: 12/Case more info | ||
| 50mL | Black | $ / each Pack: 12/Case |
3M Scotch-Weld epoxy potting compound/adhesive DP270 (or 3M Scotch-Weld epoxy potting compound/adhesive 270 B/A) is a two-part, low viscosity epoxy resin system designed primarily for potting, sealing and encapsulation of many electronic components and is available in clear or black. Scotch-Weld epoxy potting compound/adhesive DP270 is noncorrosive to copper and offers good thermal shock resistance and excellent retention of electrical insulation properties under high humidity conditions. - This product produces no exotherm in 5 - 10g masses and a very slight exotherm in larger masses. 3M Scotch-Weld epoxy potting compound/adhesive DP270 is ideal for the potting and encapsulation of many heat sensitive or delicate components such as glass diodes and sensors as well as for transformers, coils, chokes, relays, etc.
Features
- 70 min worklife
- Non-corrosive to copper
- Good thermal shock resistance
- Excellent electrical properties
Applications
- For Bonding, Gluing, Joining, Attaching, Assembling, Encapsulating, Potting and Sealing, General Industrial, Sporting Goods, Solar Energy, Wind Energy, Electronics, Military, Transportation and Aerospace
General Information
| Item Name | Potting Compound |
| Trade Name | Scotch-Weld™ |
| Series | DP270 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, UL 94 HB Listed |
| Shelf Life | 15 Months |
| Storage Temperature | 72 °F |
Design & Construction
| Color - Part-A | Clear |
| Form - Part-A | Liquid |
| Form - Part-B | Liquid |
Performance Details
| Flame Retardant | Yes |
| Full Cure Time | 48 hr |
| Open Time | 60 min |
| Shear Strength | 2500 psi |
Chemical Properties
| Composition - Part-A | Amine |
| Composition - Part-B | Epoxy Resin |
| Specific Gravity - Part-A | 1 |
| Specific Gravity - Part-B | 1.15 |
| Viscosity - Part-A | 12000 - 15000 cP |
| Viscosity - Part-B | 13000 - 16000 cP |
| VOC - Part-A | </=90g/L |
| VOC - Part-B | <10g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 850V/Mil |
| UL Rating | UL94 HB |
Physical Properties
| Container Type | Dual Cartridge |
| Hardness | 83 Shore D |
| Odor/Scent - Part-A | Very Mild Pungent |
| Odor/Scent - Part-B | Very Mild |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals |
| Application Method | Spatula, Trowel or Flow Equipment |
Documents
No Documents Found