$21.52 / each
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| Serrated | $ / each |
The Xuro-Grip long nose pliers features a thin profile for access in high density areas, radiused outside edges, ergonomically-shaped, nonslip Xuro-Rubber grips, a glare-eliminating black finish and lightweight for operator comfort. - Xuron Xuro-Grip pliers deliver high precision at reasonable cost. Primary design criteria are precision, ergonomics and durability.
Features
- Head size of 13 mm width
General Information
| Item Name | Plier |
| Series | 485 |
Design & Construction
| Jaw Type | Serrated |
| Color | Black |
| Handle Color | Blue |
| Handle Type | Non-Slip Ergonomic Grip |
| Material | High Carbon Steel |
| Nose Type | Long |
Physical Properties
| Jaw Length | 22 mm |
| Length | 140 mm |
| Tip Thickness | 1.5 mm |
Documents
No Documents Found