$20.18 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| Smooth | $ / each | ||
| Serrated | $ / Piece |
The Xuro-Grip short nose pliers have an extra-slim profile and are made from high carbon steel for strength. It features an ergonomic shape with a glare-eliminating black finish and non-slip Xuro-Rubber grips for better operator comfort. - Xuron Xuro-Grip pliers deliver high precision at reasonable cost. Primary design criteria are precision, ergonomics and durability. The slim profile allows for access in high density areas and strength to allow the user to crimp a lead or grasp a human hair.
General Information
| Item Name | Plier |
| Series | 475 |
Design & Construction
| Jaw Type | Serrated |
| Color | Black |
| Handle Color | Blue |
| Handle Type | Non-Slip Ergonomic Grip |
| Material | High Carbon Steel |
| Nose Type | Short |
Physical Properties
| Jaw Length | 10.5 mm |
| Length | 129 mm |
| Tip Thickness | 2 mm |
| Tip Width | 1 mm |
Documents
No Documents Found