$25.77 / each
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| Smooth | $ / each | ||
| Serrated | $ / each |
The is an ultra-precise needle nose plier capable of grasping and holding wire less than 1 mil thick with the strength for wire forming. Leads "popping" free, tip mis-alignment and blade crossover will be a memory once you switch to our tweezer nose pliers. - Radiused edges protect lead wires. Lightweight and patented, non-protruding, Light Touch return spring help ensure operator comfort. Glare eliminating black finish.
Features
- Head size of 10 mm width
- Jaw Capacity: <1 Mil thick
General Information
| Item Name | Plier |
| Series | 450 |
General Features
| Type | Antistatic |
Design & Construction
| Handle Color | Black |
| Handle Type | Static Dissipative Grip |
| Jaw Type | Serrated |
| Color | Black |
| Nose Type | Tweezer |
| Tip Type | Needle |
Physical Properties
| Jaw Length | 20 mm |
| Length | 127 mm |
| Tip Thickness | 1.5 mm |
Documents
No Documents Found