$60.56 / Piece
Pack: 12/Case
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack12/CaseProducts You May Also Like
Maintenance cleaners clean oil and contaminants off of metal parts, printed circuit boards, barcode instruments, switch boxes, gear boxes, and engines. Techspray has produced Blue Shower maintenance cleaners for over 30 years, making Blue Shower a staple in maintenance departments all over the world. - G3 blue shower is patented non-flammable cleaner formulated to be powerful, yet economical. Eliminate brushing and scrubbing, saving time and materials.
Features
- Powerful cleaner
- Non-flammable
- Non-ozone depleting
- Safe on electronics
- Rapid evaporation
- Zero residue
- Safe on most plastics
Applications
For Aviation Cleaning, Electronic Repair, Plant Maintenance, Transit Maintenance
General Information
| Item Name | Maintenance Cleaner |
| Trade Name | Blue Shower® |
| Series | G3-MC |
General Features
| Standards | EPA Approved, OSHA 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Storage Temperature | 50 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Removes | Light Oils, Silicones, Waxes, Greases, Similar Contaminants |
Chemical Properties
| VOC | 1005g/L |
Physical Properties
| Container Size | 16 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Slight Ethereal |
Supporting Information
| Applicable Materials | Nylon, HDPE, Phenolic, POM, PP, PTFE, PVC |
Documents
No Documents Found