Loctite 3751 Lite Tak Light Cure Adhesive, 1L Bottle, Clear to Slightly Hazy/Yellow/Light Amber, 10/Case, MFR ID 135322
- MFR #135322
- EIS #LOC21363
- Series #LOC-3751
- UPC #00079340213630
$587.44 / each
Pack: 10/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1L | Bottle | $ / each Pack: 10/Case more info | ||
| 25mL | Syringe | $ / Piece Pack: 10/Case more info |
Loctite 3751 Lite Tak light cure adhesive is designed for tacking, bonding, encapsulating, coating and sealing. The product is solvent-free and cures in seconds when exposed to most types of ultraviolet lights ranging from low intensity black lights to high intensity mercury lamps.
Loctite 3751 Lite Tak Light Cure Adhesive.
Applications
- For Tacking, Bonding, Encapsulating, Coating and Sealing
General Information
| Item Name | Light Cure Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-3751 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Clear to Slightly Hazy, Yellow, Light Amber |
| Cure Type | Ultraviolet (UV) light |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Shear Strength | 700 psi |
| Tensile Strength | 1600 psi |
Chemical Properties
| Composition | Modified Acrylic Ester |
| Specific Gravity | 1.062 |
| Viscosity | 10000 cP |
| VOC | 10.40g/L |
Physical Properties
| Container Size | 1L |
| Container Type | Bottle |
| Elongation | 50% |
| Hardness | 73 Shore D |
| Odor/Scent | Mild Ester, Amine |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 275 °F |
Documents
No Documents Found