Loctite 498 Super Bonder® Instant Adhesive, 1 oz Bottle, Clear, 10/Case, MFR ID 135469
- MFR #135469
- EIS #LOC49850
- Series #498
- UPC #00079340498501
$44.68 / each
Pack: 10/Case
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 1 lb | $ / each Pack: 1/Case | ||
| 1 oz | $ / each Pack: 10/Case |
Loctite 498 Super Bonder instant adhesive is a medium viscosity, high temperature thermal cycling product for all metals and most plastics and rubbers. Resists temperatures to 180 °F continuous or up to 250 °F intermittent.
Loctite 498 is a general purpose adhesive suitable for applications where heat resistance is required. Loctite 498 is formulated to resist thermal cycling and also exhibits superior resistance to humidity.
Applications
- For General Purpose
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-498 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | Humidity Cure, Moisture Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 2 - 30 sec |
| Full Cure Time | 24 hr at 22 °C |
| Shear Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Ethyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | 400 - 600 cP |
| VOC | <20g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 25kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 1 oz |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 180 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Rubber, Plastics and Metals |
Documents
No Documents Found