Loctite 495 Super Bonder® Instant Adhesive, 3g Tube, Colorless to Light Yellow, 10/Case, MFR ID 234072
- MFR #234072
- EIS #LOC49504
- Series #495
- UPC #00079340495043
$9.33 / each
Pack: 10/Case
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| Bottle | 1 oz | $ / each Pack: 10/Case | ||
| Tube | 3g | $ / each Pack: 10/Case |
Loctite 495 instant adhesive is designed to bond rubber, metal and plastic parts with gaps to 0.004 Inch.
Loctite 495 Super Bonder Instant Adhesive.
Applications
- For General Purpose and Industrial Bonding
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-495 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200, MIL-A-46106A Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Colorless to Light Yellow |
| Cure Type | Humidity Cure, Moisture Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | <5 - 15 sec |
| Full Cure Time | 24 hr at 22 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Ethyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | See TDS |
| VOC | <20g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 25kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 3g |
| Container Type | Tube |
| Odor/Scent | Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 250 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Rubber, Plastics and Metals |
Documents
No Documents Found