Loctite 460 Prism® Low Odor/Low Bloom Instant Adhesive, 1 lb Bottle, Clear Straw, 1/Case, MFR ID 234020
- MFR #234020
- EIS #LOC46061
- Series #460
- UPC #00079340460614
$642.98 / each
Pack: 1/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack1/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 20g | $ / each Pack: 10/Case more info | ||
| 1 lb | $ / each Pack: 1/Case |
Loctite 460 instant adhesive is a low viscosity, clear, low odor/low bloom, one-part room temperature cure, surface insensitive instant adhesive designed for OEM assembly applications with high cosmetic appearance and/or where vapor control is difficult.
Loctite 460 has low odor and low blooming properties and is particularly suitable for applications where vapor control is difficult. The product provides rapid bonding of a wide range of materials, including metals, plastics and elastomers.
Applications
- For Special Ventilation, Appearance Sensitive Assembly
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-460 |
General Features
| Type | Low Odor/Low Bloom |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Clear Straw |
| Cure Type | Humidity Cure, Moisture Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 1 - 45 sec |
| Full Cure Time | 24 hr at 25 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Alkoxyethyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | See TDS |
| VOC | <20g/L |
Physical Properties
| Container Size | 1 lb |
| Container Type | Bottle |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 200 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals, Plastics, Elastomers, Wood, Paper, Leather and Fabrics |
Documents
No Documents Found